dzisiaj jest: 18 marca 2019. imieniny: Anzelm, Cyryl, Edward
wersja polska 
A+ A-
Historia
Informacje statystyczne
Położenie
Przyroda
Edukacja
Sport i rekreacja
Bezpieczeństwo
OSP
Kultura
Inwestycje Gminne
Urząd Miasta i Gminy
w Kunowie
tel. +48 (41) 26-13-174
urzad@kunow.pl
urzadkunow@wp.pl

Nasza Gmina

Informacje podstawowe

Miasto i gmina Kunów położone są u podnóża Gór Świętokrzyskich, przy drodze krajowej nr 9 Warszawa-Rzeszów. Gmina liczy 10260 mieszkańców.
Kunów istniał już w XI wieku i odgrywał istotną rolę jako część dóbr należących do biskupów krakowskich. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od kuny, małego zwierzątka o cennym futerku, licznie występującego w puszczach, które porastały te tereny.
Gmina Kunów jest bogata w surowce mające znaczenie gospodarcze; są to głównie piaski, piaskowce, iły i skały krzemowo-okruchowe. W oparciu o lokalne surowce od najdawniejszych czasów rozwijał się w okolicach Kunowa przemysł kamieniarski. Tutejszy kamień posłużył do budowy wielu budowli nie tylko w Polsce; są to m.in. klasztor na Świętym Krzyżu, Pałac Łazienkowski i Teatr Narodowy w Warszawie.

Samo miasto jak i jego okolice to raj dla turystów i koneserów ciszy oraz odpoczynku wśród zieleni i malowniczych pamiątek przeszłości. Miłośnicy przyrody mogą poznać na niewielkim obszarze dwie krainy geobotaniczne- Wyżynę Sandomierską i Przedgórze Iłżeckie, rozdzielone dolinami rzek Kamiennej i Świśliny. Północną część gminy pokrywają piaszczyste gleby porośnięte kompleksem Lasów Iłżeckich. Południową część stanowią tereny lessowe z malowniczymi, głębokimi wąwozami i skarpami stromo opadającymi ku dolinom rzek.
Na szlakach turystycznych można spotkać liczne osobliwości przyrodnicze: odsłonięcia geologiczne, głazy narzutowe, żywe pomniki przyrody. Rozwój turystyki zapewnia także zbiornik wodny "Wióry", znajdujący się na pograniczu gmin Kunów i Pawłów.
Atrakcje przyrodnicze nie są jedynymi na terenie gminy, dużą rolę odgrywają również zabytki kultury. Wart uwagi jest XVII- wieczny kunowski kościół p.w. św.Władysława z pięknie rzźbionymi przez miejscowych kamieniarzy ołtarzami oraz murowana dzwonnica wzniesiona w 1896r. wg. projektu Wojciecha Gersona. Świadectwem dobrze rozwijającego się przemysłu już w I poł. XIX w. są ruiny walcowni żelaza w Nietulisku Dużym wchodzącej w skład Staropolskiego Okręgu Przemysłowego oraz ruiny fabryki tektury "Witulin" w Dołach Biskupich z pocz. XX w., gdzie od czterech lat odbywa się ogólnopolska impreza Piknik Gombrowiczowski. Godne obejrzenia są również: okazałe grodzisko powstałe na odciętym suchą fosą cyplu tworzące zespół parkowo-dworski z XIX w. w Nietulisku Małym; zespół parkowo-dworski w Chocimowie wraz z murowanym dworem z 1868 r. oraz kaplica św. Katarzyny z 1430 r. ufundowana przez bp.Oleśnickiego, usytuowana na pograniczu wsi Miłkowska Karczma, przy dawnym trakcie Iłżeckim.

<<   Marzec   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
                1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
MAPA SERWISU
STATYSTYKA